Koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona. Jednocześnie utrzymuje sięniepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach. W strefieeuro napływające dane sygnalizują, że w III kw. Roczna dynamika aktywnościgospodarczej mogła się dalej obniżać, a w Niemczech była nadal ujemna.
Dodali, że również krajowa presja inflacyjna słabnie, co pokazuje Szybki Monitoring NBP. “Maleje odsetek przedsiębiorstw gotowych do podnoszenia cen – Wskaźnik prognoz cen własnych w II kwartale obniżył się z 2,4 do 1,3 punktu. To jednak wciąż więcej niż średnia dziesięcioletnia (0,9 pkt)” – poinformował PIE. W ten sposób rząd właściwie sam dostarczył Radzie PolitykiPieniężnej silnego argumentu, aby stóp procentowych w najbliższych latach wogóle nie obniżać. Mamy bowiem silną presję inflacyjną, nadal mocny rynek pracyi przyspieszającywzrost PKB napędzany wydatkami konsumpcyjnymi i rządowymi. A to bardzoproinflacyjna struktura wzrostu gospodarczego.
- Ceny wielu usług (np. w edukacji, rekreacji czy w branży medycznej)w dalszym ciągu galopują w tempie ok 10% rocznie.
- – Uwagę zwraca stopnioweprzyspieszanie inflacji bazowej, które w naszej opinii, przy ożywiającej siękoniunkturze krajowej, będzie postępowało.
- Na trajektorię inflacji w średnim okresie oddziaływać będą również dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo wzrostu gospodarczego oraz sytuacja na rynku pracy.
Prezes NBP zabiera głos po kolejnej decyzji RPP. Zapowiada obniżki stóp procentowych
Politykę monetarną luzują też kraje naszego regionu.Już siedemkolejnych obniżek ma na koncie Czeski Bank Narodowy. Pozwala mu na toinflacja, która u naszych południowych sąsiadów od początku roku utrzymuje sięw przedziale 2-3%. Konsekwentnych obniżek kosztów kredytu od wielu miesięcydokonują Węgrzy, którzy wewrześniu obniżyli stopę referencyjną do 6,50% i w ten sposób zrównali się zRumunią, gdzie do pierwszej obniżki doszło w lipcu. Jest to druga obniżka stóp procentowych w Polsce po tym, jak 6września Rada Polityki Pieniężnej dokonała szokującego cięcia stóp o 75 pb.W ten sposób rozpoczęty został cykl luzowania polityki monetarnej w Polscepomimo utrzymującej się bardzo wysokiej inflacji CPI, którawe wrześniu obniżyła się do 8,2%. Analitycy Instytutu poinformowali, że prognozują “niewielką obniżkę stóp procentowych o 0,25 punktu w listopadzie min. z uwagi na łagodzenie polityki przez główne banki centralne, takie jak Fed i EBC”.
Co na to ekonomiści?
Zwrócono uwagę, że w regionie – jedynie Czechy, bardziej obniżyły oprocentowanie – po majowej obniżce o 50 punktów stopa główna wynosi 5,25 proc. Według prognoz MetaTrader 5 mobilna platforma handlowa forex do końca roku będzie utrzymywała się na poziomie 5 procent, a na początku nowego roku podskoczy. Specjaliści uważają, że częściowo jest to pokłosie znaczącego wzrostu płac. W budżecie na 2025 rok rząd zakontraktował również duże kwoty na politykę socjalną, co także może być czynnikiem napędzającym inflację. Na zakończonym w czwartek posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych.
Znajdzie się ponownie powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego (3,5 proc.), co zdaniem ekonomistów, potrwa do czerwca 2025 r. Ich zdaniem, w najbliższym czasie członkowie RPP będą w swoich wypowiedziach nadal akcentować wysokie prawdopodobieństwo znaczącego wzrostu inflacji w drugiej połowie br. Na skutek nasilającego się ożywienia gospodarczego i wygaszenia działań osłonowych w obszarze cen nośników energii.
Nie będzie obniżki stóp procentowych
Jeszczena początku 2024 roku większość rynkowych ekonomistów spodziewała się, żeRPP będzie kontynuować zapoczątkowane we wrześniu obniżki stóp procentowych. Prognozymówiły o obniżkach rzędu punktów bazowych. Założenia te szybkookazały się błędne, ponieważ już wlutym prezes NBP Adam Glapiński wprost ogłosił, że stóp procentowych niezamierza obniżać przynajmniej do końca roku. – Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – dodano.
Z analizy PKO BP wynika, że w wyniku realizacji projektów z KPO najsilniej wzrośnie produkcja w budownictwie (ok. 40 proc. szacowanego wzrostu produkcji wszystkich branż). W raporcie podano też, że inwestycje w ramach KPO stopniowo przyspieszają, ale w ujęciu makroekonomicznym jeszcze nie stanowią istotnego motoru wzrostu. Do końca roku przewidziane są już tylko dwa posiedzeniaRady.
Poszokującej 75-punktowej obniżce miesiąc wcześniej. W dość zgodnej opiniikomentatorów zeszłoroczne obniżki stóp w NBP były nie tylko przedwczesne, aleteż stały w sprzeczności z zasadami prowadzenia polityki monetarnej. Zaznaczyła także, iż obecny poziom stóp procentowych kształtowany przez NBP stwarza korzystne warunki dla realizacji średniookresowego celu inflacyjnego. Jednocześnie podkreśliła, że dalsze decyzje Rady będą uzależnione od napływających danych dotyczących perspektyw inflacyjnych i dynamiki aktywności gospodarczej. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na drugą z rzęduobniżkę stóp procentowych.
Lipcowa projekcja analityków NBP zakładała, żenajprawdopodobniej nie stanie się to przed rokiem 2026. Najbardziej optymistyczne prognozy zakładają, żewiosną2024 OctaFX Broker Recenzja: warunki handlowe i korzyści dla firmy roku inflacja obniży się do 4%. Ekonomiści jak rzadko kiedy byli podzieleni względempaździernikowej decyzji RPP. 13 z 21 ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznesoczekuje obniżki o 25 pb.
Jest decyzja! Będzie obniżka stóp procentowych w październiku 2024?
O ile jeszcze wiosną Rada mogła być zadowolona z wykonanejroboty, to później sytuacja się skomplikowała. Wmarcu 2024 roku inflacja CPI spadła do 1,9% i po raz pierwszy od trzech latznalazła się w poniżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie wszyscywiedzieliśmy wtedy, że jest to stan przejściowy i że za sprawą powrotu do5-procentowego VAT-u na żywność i częściowego urynkowienia taryf na energięroczna dynamika CPI ponownie znajdzie się powyżej celu. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o zmniejszeniu ich o 0,25 punktu procentowego. Nadal nie wiadomo też, kiedy inflacja powróci do2,5-procentowego celu.
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Według niego projekt budżetu nie jest czynnikiem, który przybliża pierwszą obniżkę stóp procentowych. Dlatego też ekonomiści i inwestorzy coraz intensywniejspekulują na temat terminu obniżki stóp procentowych w RPP. Obecnie większość znich skłania się ku temu, że pierwsze cięcia pojawią się w drugim bądź trzecimkwartale 2025 roku. Choć inflacja znów rośnie, to na rynku finansowym nasilająsię spekulacje na temat terminu obniżki stóp procentowych w Narodowym BankuPolskim. Jest jednak w zasadzie przesądzone, że decyzja ta nie zapadnie na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Od tego czasu stopy stoją w miejscu i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić. Mimo że ekonomiści prognozowali dalsze stopniowe obniżki stóp, prezes NBP Adam Glapiński oznajmił, że stopy procentowe pozostaną stabilne do końca roku. Od października 2021 do LCH zapewnia rozliczanie akcji Euronext będących przedmiotem obrotu w Cboe Europe października 2022 roku w Polscetrwał cykl podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna Narodowego BankuPolskiego została w tym okresie podniesiona z rekordowo niskiego poziomu 0,1%do 6,75%. I na tym poziomie była utrzymywana przez 11 miesięcy. Był to takżenajostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce w XXI wieku.Równocześnie stopa referencyjna NBP cały czas pozostaje poniżej poziomu inflacjiCPI za ostatnie 12 miesięcy.
Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., a stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc. “Choć dostrzegamy oznaki złagodzenia stanowiska części RPP, sądzimy, że jest ono spójne z naszym dotychczasowym scenariuszem, zakładającym powrót do obniżek stóp procentowych w lipcu 2025 r.” – wskazano w raporcie. Ekonomiści Credit Agricole oczekują, że wzrost inflacji, która po osiągnięciu lokalnego minimum w marcu br.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. “Wielu członków (RPP – PAP) wskazuje ceny energii jako coś, co może przechylić szalę ich rozumowania i patrzenia na perspektywę polityki pieniężnej w stronę skłonności do szybszych obniżek (stóp procentowych – PAP)” – dodano. Na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska zwróciła uwagę, że podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w marcu 2025 r. Inflacja będzie jeszcze znajdować się w okolicach 5 proc., co dla członków RPP może być zbyt wysokim poziomem, aby zdecydować się na obniżkę stóp procentowych. – Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej.
Comment closed!